Барбарис - багатство Кавказу


Все, хто бував на Кавказі або в Криму, напевно пам'ятають невелика рослина - чагарник з колючками на гілках, жовтими запашними квіточками і яскраво-червоними маленькими ягодами. Це ні що інше, як барбарис - улюблена східна пряність.
Мало хто знає, що ягоди барбарису мають відмінні лікувальні властивості. Вони допомагають при гіпертонії, хворобах печінки і навіть є натуральним антибіотиком. У ягодах барбарису багато мінеральних речовин і органічних кислот, а листя багаті вітаміном С. Крім того, настої з листя застосовуються як жовчогінний засіб, а також при гастритах.
І все-таки найбільше застосування ця гірська ягода знайшла в кулінарії. Важко уявити собі середньоазіатський плов або грузинську кухню без цієї пряності. А чи знаєте ви, що з барбарису можна зварити варення або желе? І навіть ягідні сиропи і соки дуже популярні в країнах Кавказу. Як, втім, і барбарисові соуси до м'ясних страв.
Наприклад, можна приготувати такий соус: розвести сік барбарису м'ясним бульйоном, додати гранатовий сік, крохмаль для густоти і остудити. Вийде типово кавказьке блюдо - м'ясо з гострим, пряним, солодким ягідним соусом. А ще ягоди можна замаринувати або засолити - відмінна закуска до спиртних напоїв!
На Русі були відомі рецепти квасу з ягід барбарису. Для його приготування наполягали ягоди у воді протягом місяця, потім розводили цукром (100 гр.на літр) і залишали бродити добу. Такий напій чудово освіжає, вгамовує спрагу, до того ж він надзвичайно смачний.