Різдвяний піст

Зміст:
  • значення посту
  • Що можна їсти
  • Кулінарні традиції Святвечора

Православні традиції дотримуються багатьма, навіть тими, хто не так часто відвідує церкву, особливо якщо відзначається великі свята. Кожному великому православному святу передує період обмежень в харчуванні і розвагах, який вважається очисним від всього матеріального.

Ось і різдвяний піст - це символ очищення, надії, звільнення своїх думок від усього зайвого і нав'язаного, спосіб приборкати свої бажання і ясніше побачити цілі.

Існує думка, що в цей період потрібно обмежувати себе в усьому і харчуватися тільки рослинною їжею, але насправді це зовсім не так! Навіть з невеликого списку дозволених продуктів можна приготувати різноманітні і дуже смачні страви, головне - озброїтися своєю фантазією і не боятися експериментів!

Значення посту

Період обмежень в їжі передує один з найважливіших християнських свят - Різдво. Пост починається 28 листопада, триває 40 днів і закінчується 6 січня (цей день називають Святвечір). Так як він припадає на найхолодніші і суворі місяці, церква не накладає на віруючих занадто строгих обмежень: людям дозволені послаблення.

Але мало дотримуватися помірності в їжі - це не головне значення поста. У цей час ми повинні привести в порядок своє життя і думки, творити добро, допомагати ближнім своїм. Цей період знаменує духовне і моральне очищення, тому без бажання стати кращим і добрішим не морив свій організм - толку від цього не буде!

до змісту ↑

Що можна їсти

За своїми правилами, Різдвяний (його ще називають Пилипів) піст схожий на Великий, тобто нам потрібно на 40 днів відмовитися від молочних продуктів, будь-якого м'яса і яєць. Це не означає, що доведеться голодувати, адже можна приготувати чимало цікавих і різноманітних страв з круп, борошна, овочів, фруктів, риби і інших дозволених продуктів.

В деякі дні посту дозволено виключно сухоядение, тобто можна харчуватися лише неварені їжею. Це обов'язкова умова дотримання посту для ченців, для простих віруючих же це вважається додатковим, але не обов'язковим подвигом.

В ці дні рекомендується їсти сухофрукти, сирі фрукти і овочі, горіхи, мед, хліб, сіль, пити воду. Відмовитися потрібно від рослинного масла, будь-яких гарячих напоїв, всіх продуктів тваринного походження.

Від початку Різдвяного посту і до 19 грудня по середах і п'ятницях нам потрібно утримуватися від їжі, що пройшла термічну обробку, в понеділок можна готувати гарячі страви з продуктів рослинного походження, але обов'язково без масла.

В інші дні дозволена і риба, і рослинна їжа, і вино. Окремо варто відзначити, що в православне свято 4 грудня (Введення Пресвятої Богородиці в Храм) сухоядение не дотримується і можна їсти все дозволені продукти і вино.

20 грудня - 1 січня

З 20 грудня по 1 січня правила трохи змінюються. Треба їсти:

  • По середах і п'ятницях їжу, що не пройшла термічну обробку (сухоядение);
  • Щопонеділка рослинну їжу, в тому числі і гарячу без додавання до неї рослинного масла;
  • По вівторках і четвергах можна і рослинну їжу (в тому числі і гарячі страви) з рослинним маслом, і вино;
  • У вихідні (субота і неділя) віруючі можуть додати до свого раціону ще й рибу.

Останній тиждень посту

В останній тиждень перед Різдвом обмеження стають особливо суворими, тому рибу потрібно повністю виключити з раціону. В інші дні можна їсти:

  • У понеділок, середу і п'ятницю дозволена тільки їжа, яка не пройшла термічну обробку;
  • У вівторок і четвер - рослинна їжа, приготована будь-яким способом, але без додавання до неї рослинного масла.
  • У вихідні дні (суботу та неділю) можна їсти рослинну їжу (в тому числі і гарячу) з рослинним маслом.

Що стосується вживання морепродуктів, то однозначної думки про те, дозволені вони під час посту чи ні, не існує. Хтось вважає, що вони прирівняні до риби і їх можна додавати в раціон в деякі дні, а хтось вважає, що кальмари, устриці, мідії, креветки, краби та інші продукти такого роду потрібно повністю виключити в цей період зі свого звичного раціону.

до змісту ↑

Кулінарні традиції Святвечора

Останній день посту, який припадає на переддень Різдва, називають Святвечором. У це свято прийнято збирати за столом всю сім'ю, але їсти можна тільки після того, як на небі з'явиться перша зірка.

Традиційне блюдо, яке обов'язково потрібно приготувати в Святвечір, - це сочиво або кутя. Воно вважається обов'язковим атрибутом завершення посту і своєрідним ритуалом.

За своєю суттю, це каша із зерен пшениці, ячменю, рису або інших круп, яка полита топленим цукром або медом. Зверху кутю посипають горіхами, сухофруктами, родзинками, маком або поливають варенням, так як блюдо обов'язково має бути і ситним, і солодким.

До нього подають молоко з лісових або волоських горіхів, мигдалю або маку, яке дозволено вживати під час різдвяного посту.Приготувати кутю дуже просто, а на столі вона займе почесне місце головного блюда.

Якщо Різдвяний піст дотримується вперше, то не варто відразу ж намагатися обмежити своє меню у відповідності зі строгими правилами: це добровільна справа, і воно повинно приносити виключно задоволення і очищення, а не страждання.