Сир

Зміст:
 • Корисні властивості сиру
 • Застосування сиру в кулінарії
 • Приготування сиру по-домашньому
 • Калорійність сиру
 • Як вибирати сир
 • Як зберігати продукт

навіть ті з нас, хто не дуже-то стежить за своїм харчуванням, знають, наскільки важливі білки, перш за все, для самовідновлення організму. Відмінним рішенням збагатити раціон білками і кальцієм є вживання молочних продуктів, особливо сиру, чиї корисні властивості ніким не оспорюються . Дієтологи, сімейні лікарі та кулінари змагаються між собою в тому, щоб привести якомога більше аргументів щодо цінності кисломолочних продуктів.

Корисні властивості сиру

Сир в старовину називали сиром. Перше, що необхідно знати про його користь, - це про високий вміст в ньому кальцію. Всі знають, що він життєво необхідний, перш за все, для кісток, а його нестача викликає їх крохкость. Але на цьому корисні якості цього продукту не закінчуються.

 1. Він дуже багатий білками. До речі, саме тому його не рекомендується їсти у великих кількостях. Білки роблять сир дуже поживним.
 2. Сири включена до складу практично всіх існуючих дієт, так як в ній дуже багато вітамінів, наприклад, групи В, які гальмують розвиток атеросклерозу, а також А, що відповідає за зір, С та інших.
 3. Багатий сир і амінокислотами, які захищають печінку і інші органи від серйозних збоїв в роботі організму.
 4. Без лактози, тобто молочного цукру, якого багато в молоці і продуктах, з нього одержуваних, погіршується процес засвоєння їжі.
 5. Бактерії, "живуть" в кислому молоці (саме з нього і роблять сирні вироби), також допомагають кишечнику працювати нормально.
 6. Такий вид сиру рекомендують вживати людям, змученому від недоїдання або через хворобу, тільки, як правило, нежирний.
 7. Сир можна не тільки їсти, а й лікуватися ним. Зокрема, теплий сир зцілює опіки.
 8. Косметологія використовує кисломолочні продукти для відбілюючих і протизапальних процедур.
до змісту ↑

Застосування сиру в кулінарії

 1. Десерти, в тому числі запіканки, пироги, чіскейкі та інші смаколики.
 2. Сирники, ліниві вареники, сочнікі, пончики та інші страви з борошна.
 3. В пиріжках, ватрушках як солоної або солодкої начинки.
 4. Солоної сирною начинкою наповнюють рулети з лаваша. З нею ж готують інші оригінальні закуски.
 5. Твердий сир, в тому числі домашній, роблять також з сиру.

до змісту ↑

Приготування сиру по-домашньому

Рецептура залишається незмінною протягом століть. Кисле молоко (домашнє, в ньому жирність більше) поступово підігрівають до тих пір, поки сир (у вигляді пластівців) не відійде від сироватки.

Отриману масу потрібно відкинути на складену в декілька шарів марлю. Після того, як рідина стече, сирну масу до повного охолодження потрібно покласти під прес.

до змісту ↑

Калорійність сиру

В цьому питанні все не так однозначно, як у випадку з іншими продуктами. Калорійність сиру безпосередньо залежить від його жирності.

 • Якщо вміст жиру в ньому близько 18%, калорійність досить висока - понад 230 кКал на 100 г продукту.
 • В такій же кількості сиру середньої жирності (9%) - 170 кКал.
 • У продукті ж, в якому жиру менше 1%, - всього 110 калорій. Природно, людям, які хочуть схуднути, не потрібно зовсім відмовлятися від сиру - просто варто їсти його потроху і, звичайно ж, без будь-яких добавок.
до змісту ↑

Як вибирати сир

Купити цей кисломолочний продукт - не проблема. Але не все те, що пропонують, можна їсти, не побоюючись за своє здоров'я. Тому важливо зробити правильний вибір.

 1. Місце придбання. Найбільш безпечну продукцію можна купити в магазині, на упаковках якої вказаний термін використання. За домашнім сиром слід йти на ринок. Але ні в якому разі не на стихійний, а на офіційний, де працює спеціальна лабораторія і де всю продається там продукцію перевіряють. При покупці домашнього м'якого сиру не варто соромитися попросити у продавця дозвіл лабораторії на його продаж. Так би мовити, "з рук" можна придбати його тільки у добре знайомих і відомих своєю чесністю людей.
 2. Термін придатності. Сирні продукти псуються дуже швидко. Відносна гарантія якості - це їх термін придатності. При покупці вагового сиру потрібно попросити продавця показати документ, в якому повинен бути зазначений крайній термін реалізації.
 3. Зовнішній вигляд. По ньому можна візуально визначити як приблизну жирність продукту, так і його якість. Так, якісний зазвичай світло-жовтого відтінку (жирний) або білого (низькокалорійний) кольору. Розсипчастість свідчить про низькокалорійності.
 4. Запах і смак. Якісна молочна продукція має приємний запах домашнього молока. Магазинний знежирений сирок найчастіше не пахне зовсім або ж має ледве вловимий кислуватий запах, але обов'язково приємний.Так само - і смак: він ні в якому разі не повинен гірчити. Якщо ж гіркоту є, це означає, що сир вже далеко не першої свіжості.

до змісту ↑

Як зберігати продукт

Все молочні продукти швидко псуються через вміст в них живих бактерій. Тому, щоб зберегти корисні властивості сиру, його потрібно обов'язково зберігати в основній камері холодильника в накритому стані, щоб не підсох. Максимум - протягом декількох днів. До речі, страви, з нього приготовані, зберігають свіжість трохи довше. Але їх місце - теж в холодильнику.