Цілюща вишня


Наливки, чудове вишневе варення - з кісточкою і без, пастила, навіть вишневий сир. Вишня була і залишається воістину чудовим матеріалом для кулінарних фантазій. Яких тільки рецептів не відшукати в величезних фоліантах кулінарних посібників.
В хрестоматійних повістях Гоголя так смачно описані славнозвісні українські вареники з вишнею. Вишневий суп подавався до столу найвідомішого гурмана саксонського короля Августа Сильного. Цей коронований цінитель кулінарії вважався нерозлучним другом Петра Першого. Російський цар запрошував погостювати свого приятеля в замках Прибалтики і Білорусії. За тарілкою вишневого супчика два монарха обговорювали плани боротьби зі своїм лютим ворогом - шведським королем Карлом. Суп для Петра й Августа готували з концентрованого вишневого соку, додаючи в нього крохмаль і спеції. Неодмінним компонентом царського страви були все бувалі цукати, мигдаль. Сік вишні кип'ятили з перським родзинками без кісточок.
А ось радянські вожді надавали перевагу страви з вишні менш вишукані, але теж дуже смачні. В меню кремлівських закритих їдалень у свій час входив особливий вишневий кисіль. Готували його не з морожених або сухих вишень, а зі свіжих. Яким чином цілий рік в кремлівський общепит поставлялася свіжа вишня - це залишилося таємницею за сімома печатками досі.
В збірниках рецептів, які були дуже популярні в народному побуті, фігурували вишневі маринади, вишня в цукрі, сухе вишневе варення і пастила.Вишневі маринади дуже підходили до різних сортів птиці, надаючи стравам чудовий тонкий аромат і вишукану пікантність.
Лікувальні властивості вишні нашому народові були відомі з незапам'ятних часів. А зовсім недавно нові властивості багряно-червоних ягід відкрилися американським дієтологів. Вчені лабораторії Іеллостоунского центру харчових досліджень довели своїми дослідами, що споживання вишні різко знижує запалення, оздоровлює клітини, м'яко стимулює зниження ваги огрядних людей. Вишня регулює білковий обмін, оскільки містить ряд активних біологічних амінокислот. Американські дієтологи додавали в раціон піддослідних мишей продукти з високим вмістом жирів. Вуглеводів раціон містив помірна кількість. Частина добового раціону мишей була збагачена порошком сушеної вишні. Через два тижні було відмічено скорочення концентрації холестерину в крові мишей. Знизилася маса жиру. Зміни сприяли кращій роботі серцево-судинної системи гризунів.