Мед - чудовий дар природи


Цей чудовий дар природи люди обожнюють у всіх сенсах. З незапам'ятних часів і до наших днів вчені продовжують виявляти в меді все нові корисні властивості.
Одного разу під час археологічних розкопок у Валенсії був знайдений древній пам'ятник, що відноситься до кам'яного віку. На ньому зображувався людина, оточений сонмом бджіл, - він видобував із бджолиних сот мед. Самі ж бджоли з'явилися на нашій планеті набагато раніше - приблизно за 56 мільйонів років до виникнення первісної людини.
У багатьох народів давнини мед був сакральної їжею, йому приписувалося божественне походження. У греків мед і медові напої (нектар і амброзія) вважалися їжею безсмертних жителів Олімпу, нею були вигодувані Діоніс і Гермес. За біблійним переказом, в землі обітованої "тече молоко і мед". У скандинавській міфології говориться про "мед поезії", виготовлений із слини богів - напій, що дарує мудрість і поетичне натхнення.
Про цілющі властивості меду повідомляють нам давньоєгипетські папіруси. Гомер в "Іліаді" дає докладний рецепт чудодійного медового напою давньогрецьких воїнів - кікеона.
Великі вчені античності Піфагор, Демокріт, Аристотель, Гіппократ в один голос стверджували, що зобов'язані здоров'ям і довголіттям саме меду. Згідно з легендою, на могилі давньогрецького лікаря Гіппократа, до речі, який практикував лікування в тому числі і медом, оселився рій бджіл, і ніби до їх чудесним стільниках приходили натовпи паломників.
Саме ж бджільництво - штучне розведення бджіл-медоносів - виникло в античності близько 700 р. До н.е. е. Бортництво, добування меду, було популярним заняттям у древніх слов'ян. Вони шукали мед в дуплах великих дерев і самі видовбували в них бджолам отвори - борті. І лише в XVII столітті бджолярі винайшли вулики.

Моно- і поліфлерний


Сортів меду існує безліч. Вони відрізняються і кольором - від майже білого до темно-коричневого, і щільністю, і ароматом, і, звичайно, смаком. Найкорисніший - той, що зібраний у вашій місцевості, тому що саме з місцевої патогенною мікрофлорою він покликаний боротися.
Правильний мед буває або квітковим, або падевий. Квітковий збирають тільки бджоли, а падевий отримують з медяної роси-нектару, переробленого іншими комахами.
Квітковий мед, в свою чергу, теж поділяється на різні сорти - в залежності від рослини, з якого він зібраний. Більшість рослин можуть бути медоносами. Якщо бджола зібрала нектар з одного сорту квітки або дерева, що вийшов мед називають "монофлерним" - це, наприклад, гречаний або липовий. Якщо ж бджоли збирали нектар з кількох різних рослин, виходить "поліфлерний" мед.
Луговий мед майже завжди прозорий, адже основні його компоненти-трави. Лісовий ж - з нектару, зібраного з ягідних чагарників, трав і дерев, - може вийти як прозорим, так і густим, темно-коричневим.

Сорти-цілителі


Липовий мед - дуже запашний, прозорий і, мабуть, найпопулярніший. Він високо цінується не тільки завдяки прекрасному смаку і аромату, але і своїми цілющими якостями. Народна медицина тут же призначає його при застудах!Переважно як потогінний засіб. У ньому, до речі, як і в інших світлих сортах, багато інгібіторів - антибактеріальних речовин. Він зміцнює серце, допомагає при запаленнях шлунково-кишкового тракту, хворобах нирок і жовчного міхура, має ранозагоювальні, які зміцнюють і протизапальними властивостями. У вас безсоння або невроз? Скуштуйте-но липового медку - допоможе. Акацієвий мед за смаком і лікувальними властивостями не поступається липовому. Особливо він корисний для зміцнення здоров'я дітей і лікування захворювань сечостатевої системи.
Гречаний мед зазвичай темний, з відтінками від золотисто-червоного до коричневого. Мінеральних речовин, білків і заліза в ньому набагато більше, ніж в інших сортах, тому лікарі радять приймати його при анемії, в період авітамінозу і зниження імунітету.
Вас мучать головні болі? Або ваш діагноз "варикозне розширення вен"? Тоді вам треба їсти донниковий мед з ароматом, що нагадує ваніль. Пустирніковий мед має специфічний, але нерізким смаком і чудово заспокоює нерви. Барбарисовий цінується як кровоспинний засіб.
Гірчичний частіше рекомендують при захворюваннях дихальних шляхів. М'ятний мед цінується за велику кількість вітаміну С, а також завдяки своєму антисептичну дію. Черешневий мед, як не дивно, має присмаком лимона і вважається відмінним протидії мікробним засобом. Евкаліптовий мед - рідкісний сорт, за походженням субтропічний. На смак він малопріятен, але народна медицина вважає його незамінним при легеневих захворюваннях. Густий і в'язкий одуванчіковий мед теж різкуватий на смак, але зате допомагає при захворюваннях печінки. Терпкий під-Солнечнікова мед лікарі рекомендують їсти сердечникам.

Дізнайтеся ім'я бджоляра!


Купуючи мед, краще зупинити свій вибір на неочищеному і нефільтроване. Щоб не купити підробку, зверніть увагу: при додаванні в мед цукрового сиропу, як це роблять нечисті на руку продавці, мед набуває білуватий колір і нудотну солодкість, а характерний запах, навпаки, втрачає. Запорукою якості ринкового або ярмаркового меду є сертифікат, на якому в ідеалі повинно бути вказано ім'я бджоляра, район і результати хімічного аналізу. На розфасованому меді повинен стояти номер ГОСТ - 19792.
Рецепти з медом
Медовик
Медовий рис