Мусака


Мусака входить в національну кухню багатьох країн східної і південної частини європейського континенту. У кожної нації свої традиції її приготування, але вона завжди легко готується і являє собою ідеальне смакове поєднання баклажанів, баранини і томатів.
Відомо, що мусака готували ще в Стародавній Греції, в яку вона прийшла, як вважається, з турецькими завойовниками. У всякому разі, в рукописах тих років вона вже описується.
Якщо порівнювати мусака, приготовлену в Греції і Туреччині, то ці страви будуть значно відрізнятися по смакових особливостей. Турки додають в неї горох, а замість баклажанів кладуть цукіні. До того ж, вони гасять блюдо перемішаним, а не шарами. Грецька мусака - це класична запіканка з викладених шарами ніжної баранини, стиглих баклажанів, соковитих помідорів, политих білим соусом. На Балканах мусака готується без баклажанів, але зате в ній можуть бути присутніми гриби, капуста, картопля, цибуля і навіть локшина.
Найбільш популярними вважаються грецький, кіпрський і молдавський варіант мусака, тому зупинимося на них трохи докладніше.
На Кіпрі мусака подають в особливих глиняних горщиках. Всі складові попередньо обсмажуються на оливковій олії, потім укладаються в кілька шарів, поливаються соусом бешамель і запікаються. М'ясо замінюється баранячим фаршем.
Грецька мусака зазвичай запікається на звичайному листі з бортиками. Першим викладається овочевий шар, потім м'ясо, і так кілька разів.Потім протягом години блюдо готується під молочним або сметанним соусом. Іноді мусака покрита ароматною скоринкою з суміші збитих яєць і перетертого сиру.
Основними інгредієнтами молдавської мусаки традиційно є баранина або телятина, цибуля, помідори і баклажани. У рідкісних випадках можливе приготування зі свининою. При цьому м'ясо і овочі кладуть в рівних пропорціях. М'ясо ріжеться кубиками, овочі - кружечками. Як і в грецькому варіанті, спочатку йде шар овочів, потім м'ясо. Верхній шар також обов'язково складається з овочів. Зверху мусака поливається соняшниковою олією, соусом або сметаною і запікають у духовці.
Втім, смак мусаки може сильно відрізнятися навіть в межах одного міста, адже кожен кухар додає складові страви, соус і спеції на свій смак. Це дуже демократичне блюдо, яке полюбилося гурманам усього світу.