Хурма - небесний дар

"Райське яблуко" - так деякі народи називають хурму, чиєю батьківщиною вважається Китай. А її ботанічна назва diospyros в перекладі з грецького означає "Божественний вогонь". Чим заслужив цей яскраво-оранжевий плід таке вихваляння? Медовий смак його стиглих великих ягід, через якого в деяких місцях його красномовно називають ще й "медовухою", в поєднанні з незаперечними корисними властивостями - ось причина його широкою популярністю на території всієї Азії, Європи, Африки, Північної та Південної Америки, Австралії .


Але хурма - це не тільки їжа і ліки, з її чорної деревини виготовляють вишукані меблі, статуетки, більярдні киї і навіть музичні інструменти. Адже понад 700 видів хурми належать до сімейства ебенового, а це найцінніше сировину для меблевої промисловості, відоме своїми якостями ще з часів стародавнього Єгипту і Римської імперії.

Де росте "райське яблуко"?


Як ми вже відзначили, хурма росте на великих територіях по всій земній кулі і не тільки в субтропіках, але і в помірному кліматі. Деякі її сорти здатні переносити низькі температури до мінус 20 градусів. Вона віддає перевагу добре освітленим і захищені від вітру місця з родючим грунтом. Дерева хурми можуть плодоносити до 50-60-річного віку.
Стиглі плоди збирають восени і зберігають при температурі від 0 до 1 ° С до 2-3 місяців. При більш високій температурі дозрівання плодів прискорюється, але тривалість зберігання відповідно зменшується через більшою схильністю до плодів загнивання.Якщо плоди не повністю дозріли і нам не терпиться скоріше з'їсти "райське яблуко", то слід його залишити на сонці до повного дозрівання, коли м'якоть хурми стає соковитою і солодкою. Кажуть, однак, що найсмачніша хурма та, яка дозріла на дереві.
М'які стиглі плоди потрібно з'їдати в найкоротші терміни, так як довго вони не зберігаються. У холодильнику їх можна зберігати до 2 тижнів. Недостиглі плоди не слід їсти, так як вони мають сильно виражені в'яжучі властивості через високий вміст в них таніну і можуть викликати сильні запори аж до непрохідності кишечника. З цієї ж причини хурму не можна вживати після операції черевної порожнини.

Хурма - джерело вітамінів


Яскраво-помаранчевий колір ягід хурми сам підказує нам, яке велика кількість корисних речовин міститься в них. "Райське яблуко" є важливим джерелом вітамінів. Вміст вітаміну С доходить до 15 мг, вітамінів В1 - 0, 02, В2 - 0, 03, РР - 0, 2, провітаміну А, каротин, - 1, 2, а іноді досягає до 55 мг на 100 г продукту. У цих смачних плодах міститься ще до 81% води, 0, 6% пектину, 0, 5% протеїнів, до 18% вуглеводів, переважно глюкоза і фруктоза, 1. 2% дубильних речовин.


Але і це ще не все - в їх склад входять органічні кислоти, а також важливі для організму мінеральні речовини - 200 мг калію, 127 мг кальцію, 56 мг магнію, 42 мг фосфору, 2, 5 мг заліза. Харчова вартість цього чудо-яблука дуже висока і воно широко рекомендується дієтологами тим, хто хоче скинути вагу і нормалізувати обмін ліпідів, при такій великій кількості цінних речовин в 100 г хурми - всього близько 60 ккал.

Салатний дрессинг


Хурму вживають в їжу як в сирому вигляді, так і у вигляді всяких заготовок, пирогів, кремів та інших солодких десертів.Її м'якоть можна використовувати для приготування салатів, змішати з морозивом або йогуртом. З хурми готують варення, джеми, повидло і желе, пудинги, муси, кекси. Пюре з хурми можна додати до сметани або сиру, разом з апельсиновим соком, медом і дрібкою солі, і ви отримаєте смачний і корисний салатний дрессинг.

Вітамінний сік з хурми


На зиму можна приготувати ось такий вітамінний сік з хурми: подрібніть кілька стиглих плодів і залийте їх окропом, хвилин через п'ять процідіть, а решту м'якоть перетворите в пюре, потім все з'єднайте і наливайте в чисті пляшки з темного скла. Цей зміцнює нектар можна простерилізувати на водяній бані або зберігати в холодильнику, але недовго, а то заграє.


Сушеная хурма


В ряді країн дуже популярна сушена хурма. З "райського яблука" роблять також вино і пиво, а в Японії - саке. Обсмажені насіння шоколадної хурми можуть навіть заміщати кави.
Ось так дерево! З якого боку не дивись, всюди корисно: і в кулінарії, і в медицині, і в столярній справі, і в скульптурі, в біжутерії, спорті і навіть в музиці. Тому не дивно, що воно користується такою популярністю і любов'ю по всьому світу і цілком заслужило своє "божественне" назва.