Сезон кавунів: як уникнути отруєнь


Наближається довгоочікувана пора для всіх, хто любить цю солодку, соковиту ягоду. Смак, користь, легкість і аромат - здавалося б, що ще потрібно? А потрібно чимало, і в першу чергу - правильно вибрати кавун, адже він дуже часто стає причиною отруєнь.
Кавун є надзвичайно корисним продуктом. Він складається з води (90%) і цукрів, які легко засвоюються (глюкоза і сахароза). Крім того, м'якоть кавуна багата вітамінами, кислотами і мінералами, які благотворно впливають на процеси травлення. Кавун здатний знизити рівень холестерину, очистити від шлаків печінку і нирки, допоможе він і при розладах шлунка завдяки здатності нейтралізувати надлишок кислот.
Проте всім відомо, що кавун також може викликати сильні отруєння. Як же купити солодку ягоду і не опинитися на лікарняному ліжку?
Природний період дозрівання кавунів на баштанах - серпень і вересень. Але в продажу їх можна зустріти вже з початку літа. За запевненнями продавців, це ранні сорти. Однак навіть вони не можуть дозріти раніше кінця липня. Розгадка проста - кавуни дуже рясно "годують" азотними добривами. Причому слово "годують" - не перебільшення, найчастіше швидкого дозрівання домагаються за допомогою спеціальних уколів.
Подібні маніпуляції призводять до високого вмісту нітратів, тобто солей азотної кислоти. На сьогоднішній день продукцію зовсім без нітратів зустріти досить проблематично, оскільки вони - джерело азоту, необхідного для росту рослин.Норми їх допустимого і безпечного утримання в їжі - 60 мг / кг. А ось перевищення цієї цифри може спричинити за собою отруєння, а іноді і більш важкі наслідки.
Точно визначити рівень вмісту нітратів в кавуні можна тільки в умовах спеціальної лабораторії. Однак є кілька способів, які трохи додадуть впевненості:
- Якщо кавун не тріщить при стисненні, але виглядає як дозрів - не варто його брати;
- Покладіть м'якоть кавуна в воду. Якщо вона забарвиться в рожевий колір - є привід задуматися, чи варто його їсти;
- Якщо зріз кавуна гладкий, без крупинок, з товстими прожилками - відкладіть таку ягоду в сторону.
Ще одна небезпека, яку таїть кавун - мікроби. Щоб мінімізувати ризик, не беріть розрізані плоди; не купуйте кавуни, які реалізуються з землі, уздовж доріг, без навісу. І обов'язково ретельно вимийте стиглу ягоду будинку, бажано - з милом.